Wizyta we Włoszech (VI 2022)

 

Z wizytą nad Zatoką Neapolitańską

            W dniach od 5 do 10 czerwca 2022 r. grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Redzie pod opieką Marioli Szreder, Mirosławy Niewiadomskiej i Grażyny Napieraj uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu w ramach projektu Erasmus + „ Przyszłość naszej Europy. Unia Europejska wczoraj - dzisiaj - jutro”. Partnerem goszczącym była szkoła Liceo Statale Classico – Linguistico – Scienze Umane „Publio Virgilio Marone” w miejscowości Meta w Kampanii, we Włoszech. W spotkaniu uczestniczyli także uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich w Niemczech i Bułgarii.

            Głównym celem wizyty była realizacja zadań w ramach projektu, nawiązanie przyjaźni z uczniami szkół partnerskich, rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim i niemieckim. Uczniowie przedstawili przygotowane prezentacje o naszej szkole, mieście oraz działaniach Młodzieżowej Rady Miejskiej w Redzie. Wspólnie z uczniami szkół partnerskich wzięli udział w warsztatach na temat przyszłości Europy. Dla nauczycieli wizyta była okazją do wymiany doświadczeń – technik nauczania, wzbogacenia warsztatu metodycznego, zapoznania się z systemem edukacji we Włoszech.

            Czas spędzony w Kampanii był przepełniony zajęciami w szkole, ale nie zabrakło także czasu na zwiedzanie pięknego regionu. Zwiedziliśmy Pompeje, Neapol, Sorrento.

            Uczniowie byli zakwaterowani u włoskich rodzin, których serdeczność i gościnność bardzo nas wszystkich urzekła. – „Trafiłam do kochającej się, wspierającej i bardzo troskliwej rodziny”.- wspomina Julia Rompczyk – „Całego wyjazdu nie da się opisać w  kilku zdaniach, nigdy nie byłam na tak wspaniałym wyjeździe”. Olga Riebandt również bardzo miło wspomina rodzinę oraz przyjaciółki dziewczyny, u której mieszkała: – „Już pierwszego dnia wszystkie poszłyśmy na długi spacer, na którym pokazały mi miasto i na koniec poszłyśmy na pizzę”. Wiktor Falkowski podkreśla, że najbardziej podobali mu się ludzie, których spotkał i poznał – uczestnicy programu, gospodarze, nauczyciele i inni, którzy rozszerzyli  moje horyzonty, zmienili  moje spostrzeżenie na świat, uświadomili mi jak wielce ważna jest kooperacja i uszanowanie obyczajów, tradycji, poglądów każdego z nas. Dzięki nowym kontaktom międzyludzkim uświadomiłem sobie jednocześnie, że więcej nas łączy, a nie dzieli - jesteśmy wielką europejską wspólnotą”.

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz